Санктуарій Матері Божої Янівської Цариці Миру обраний відпустовим храмом Ювілейного року 2025 Римо-Католицької Церкви.
Усі надіються. У серці кожної людини є надія — прагнення і очікування добра, навіть якщо ми не знаємо, що принесе завтрашній день. Саме з цього починає Папа Франциск у буллі «Spes non confundit» («Надія не розчаровує»), якою він проголосив Святий Рік 2025. Тема цього Ювілейного Року — «Паломники надії».
Святий Рік 2025 офіційно розпочався з обряду відкриття Святих Дверей базиліки Святого Петра у Ватикані під час нічної Різдвяної Святої Меси 24 грудня 2024 року. Натомість на дієцезіальному рівні у катедральних храмах Ювілей розпочався у свято Святого Сімейства, 29 грудня.
Святий Рік 2025 завершиться урочистим закриттям Святих Дверей у Базиліці Святого Петра 6 січня 2026 року, під час святкування Богоявлення. У місцевих церквах завершення Ювілею відбудеться раніше — 28 грудня 2025 року, де вірні зберуться на богослужіння, щоб підсумувати рік спільної молитви, надії та єдності.
Норми надання ювілейного відпусту
Апостольська Пенітенціарія окреслила норми, згідно яких віряни можуть отримати повний відпуст під час Ювілею 2025 року.
Усі щиро розкаяні в гріхах вірні, котрі усунули будь-яку прив’язаність до гріха і котрих оживляє дух любові, якщо впродовж Святого Року, будучи очищеними таїнством Покаяння і зміцненими Святим Причастям, помоляться в намірах, що їх має в серці Святіший Отець, зі скарбниці Церкви зможуть отримати повний відпуст, відпущення і прощення гріхів, який можна застосувати до душ в Чистилищі у формі допомоги:
I. Під час паломництв:
Віряни, паломники надії, зможуть отримати ювілейний відпуст, уділений Святішим Отцем, якщо відбудуть побожне паломництво:
до будь-якого ювілейного місця: там побожно візьмуть участь у Святій Месі.
у Рим: принаймні в один собор з чотирьох папських базилік більших: святого Петра у Ватикані, Пресвятого Спасителя на Латерані, Святої Марії Більшої, Святого Павла за Мурами;
у Святу Землю: принаймні в одну з трьох базилік: Святого Гробу в Єрусалимі, Різдва у Вифлеємі, Благовіщення в Назареті;
в інші церковні місця: до катедрального собору або інших храмів чи святих місць, визначених місцевим Ординарієм.
ІІ Під час побожних відвідувань святих місць
Крім того, вірні зможуть отримати ювілейний відпуст, якщо в індивідуальному порядку або в групі, побожно відвідають ювілейне місце і там впродовж певного часу затримаються на євхаристійній адорації та роздумах, завершуючи свій візит молитвою Отче наш, Символ віри у будь-якій затвердженій формі та закликом до Марії, Божої Матері, щоб у цьому Святому Році всі «всі змогли пережити досвід близькості найласкавішої з мам, яка ніколи не полишає своїх дітей».
Вірні, які з поважних причин не матимуть змоги взяти участь в урочистих літургіях, паломництвах і побожних відвідуваннях (це стосується передусім монахинь і монахів закритих монастирів, людей похилого віку, хворих, ув’язнених, а також тих, хто в лікарнях або інших місцях опіки здійснюють постійний догляд за хворими), отримають ювілейний відпуст за тих самих умов, якщо, з’єднавшись духом з вірними, що присутні фізично, особливо в тих моментах, коли слова Верховного Понтифіка чи дієцезіальних єпископів передаються засобами комунікації, промовлять у власному домі чи там, де їх тримає перешкода (напр., у каплиці монастиря, в лікарні, в домі опіки) Отче наш, Символ віри у затвердженій формі та інші молитви, що відповідають духові Святого Року, жертвуючи власні страждання чи тяготи свого життя;
III. У ділах милосердя і покаяння
Окрім цього, вірні зможуть отримати ювілейний відпуст, якщо з побожністю в серці візьмуть участь в народних місіях, в духовних реколекціях чи формаційних зустрічах на основі текстів II Ватиканського собору і Катехизму Католицької Церкви, які проходитимуть у храмі чи іншому відповідному місці, згідно з думкою Святішого Отця.
Вірні, слідуючи за прикладом і наказом Христа, нехай відчують себе запрошеними до більш частого виконання діл любові і милосердя, в першу чергу у служінні тим братам і сестрам, яких гнітять різні злигодні.
Говорячи докладніше, нехай ще раз відкриють для себе «діла милосердя щодо тіла: дати їсти голодним, дати пити спраглим, зодягнути людей без одежі, прийняти до дому подорожніх, супроводжувати хворих, відвідувати ув’язнених, ховати мертвих». Крім того, нехай ще відкриють для себе «діла милосердя щодо душі: радити тим, хто сумнівається, повчати тих, хто чогось не знає і не вміє, напоумлювати грішників, потішати засмучених, прощати образи, терпеливо зносити набридливих людей, молитися за живих і мертвих».
Таким самим чином вірні зможуть отримати ювілейний відпуст, якщо підуть з візитом на якийсь час до братів, які знаходяться у труднощах (хворі, в’язні, самотні люди похилого віку, неповносправні тощо), наче звершуючи паломництво до присутнього в них Христа (пор. Мт 25, 34-36), та виконавши звичайні духовні, сакраментальні і молитовні вимоги. Безсумнівно, вірні зможуть повторювати такі візити впродовж Святого Року, отримуючи в кожному з них повний відпуст, навіть щоденно.
Повний ювілейний відпуст можна отримати також за посередництвом ініціатив, що конкретно і великодушно реалізують дух покаяння, який є душею Ювілею, наново відкриваючи для себе особливо покаянний характер п’ятниці: утримуючись, в дусі покаяння, принаймні на один день, від того, що скеровує увагу на марні речі (реальні, а також віртуальні відволікання, викликані, наприклад, засобами масової інформації та соціальними мережами) і від надмірного споживання (наприклад, шляхом посту чи тимчасового невживання певної їжі згідно із загальними правилами Церкви та вказівками єпископів), а також жертвуючи пропорційні суми грошей бідним; фінансуючи ініціативи релігійного чи соціального характеру, зокрема, які спрямовані на захист і охорону життя на всіх його етапах та поліпшення якості життя покинутих дітей, молоді, яка перебуває у скрутному становищі, людей похилого віку, що є в потребі чи самотніми, мігрантів з різних країн, «які покидають свою землю в пошуках кращого життя для себе і своїх сімей»; присвячуючи відповідну частину свого вільного часу волонтерській діяльності, яка потрібна спільноті, або іншим подібним формам особистого заангажування.
Святий Рік 2025 обіцяє стати часом духовного оновлення, паломництва та поглиблення віри. Він запрошує кожного з нас наново відкрити надію, яка не розчаровує, і ділитися цією надією з ближніми. Це можна зробити через участь у паломництвах, ділах милосердя, допомогу ближнім у їхніх потребах та поширення світла віри у своєму середовищі.
Особливо це стосується нас, українців, які несемо на собі тягар кровопролиття.
Джерело інформації:
Санктуарій Матері Божої Янівської Цариці Миру
Коментарі
Дописати коментар