Перейти до основного вмісту

19 серпня - Святе Переображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа


Переображення Господнє - це одне з дванадцяти найбільших свят у християнстві, встановлене на честь об’явлення божественної сили Христа Спасителя своїм учням. Християни, які живуть за Юліанським календарем, святкують його 19 серпня. Святі отці називали це свято другим Богоявленням. Подію преображення описують одразу три євангелисти - Матей, Марко та Лука.

Преображення Господнє, згідно з Євангелієм, відбулось перед голгофськими стражданнями Ісуса Христа. Ісус взяв із собою трьох свої учнів - Петра, Якова та Івана і вирушив з ними на гору. Традиційно Преображення пов’язують з горою Тавор. Там Христос молився, утомлені ж учні заснули. Коли ж прокинулися, то побачили, що Ісус Христос преобразився: лице Його сяяло, мов сонце, а одяг Його став білим, як сніг, і блискучим, як світло. Поруч з’явились пророки Мойсей та Ілля й почали розмовляти з Ісусом. Згодом велика біла хмара накрила їх, і пролунав голос Бога Отця: «Це Син мій улюблений, що його Я вподобав. Його слухайтеся» (Мт. 17: 5).

У момент преображення Господь дав можливість трьом апостолам побачити поєднання двох природ у Христі: божественної і людської.

Святкування цього празника сягає ще IV століття, коли св. Єлена побудувала храм на горі Тавор на честь Господнього Переображення. Від VI століття це свято поширюється в усій Східній Церкві під назвою «Господнє Преображення».

З богослужби празника промінює духовна радість, подив для Христової величі, сили і слави та прослава Його Божества. Господнє Переображення несе всім вірним неземну радість. "Все днесь наповнилося радістю, - співаємо на утрені - бо Христос переобразився перед учнями". А з тією радістю йде в парі великий подив для сили і слави переміненого Христа.

Народною традицією стало у цей день освячувати перші плоди, серед яких – яблука, груші, мед. Цей звичай перейняла християнська Церква від Старого Завіту, який приписував приносити перші плоди до Господнього Храму.

Нехай Преображення Господнє наповнить добром людські серця, а чистотою і світлом - їх помисли. У це свято - миру в кожному домі, щастя в кожній родині, гармонії в кожному серці! Як літо сьогодні переходить в щедру осінь, так нехай всі ваші починання та справи принесуть плоди. Нехай таємниця вам відкриється сьогодні променем сонця в мирних небесах!











Джерела інформації:
Катрій Ю.Я. Пізнай свій обряд! Літургійний рік Української католицької церкви. - Ню-Йорк, Рим: ОО. Василіян, 1982. - 493 с.
Краю мій Яворовий




















Коментарі