Перейти до основного вмісту

 

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА У СВІТЛІ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН 


Усунення ризиків виникнення пожеж, зменшення їх негативних наслідків, гарантування безпеки людей є однією з умов функціонування будь-якої установи та організації.

4 березня 2021 р. набули чинності зміни до КУпАП, унесені Законом від 03.02.2021 р. № 1187-ІХ, відповідно до яких суми штрафів за порушення вимог пожежної безпеки суттєво збільшено. Тож розглянемо основні норми щодо забезпечення пожежної безпеки в установах.

СИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

На сьогодні для більшості установ та організацій (далі — об’єкти) найімовірнішими потенціальними причинами виникнення пожежі є:
  • тепловий прояв електричного струму внаслідок залишення без догляду увімкненого електрообладнання, електронагрівальних приладів, порушень вимог до прокладання електропроводки, улаштування електроустановок, їх безпечної експлуатації;
  • несправність інженерного обладнання, зокрема систем опалення, газопостачання тощо;
  • необережне поводження з вогнем (вогневі роботи, куріння тощо);
  • навмисний підпал (можливий іззовні).
Кожен об’єкт має створити власну систему забезпечення пожежної безпеки, яка складається із системи запобігання пожежі, системи протипожежного захисту та комплексу організаційно-технічних заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Пожежна безпека об’єкта має виконувати одне з таких завдань:
  • мінімізувати ймовірність виникнення пожежі;
  • забезпечувати пожежну безпеку людей;
  • забезпечувати пожежну безпеку матеріальних цінностей;
  • забезпечувати пожежну безпеку людей і матеріальних цінностей одночасно.
Управління пожежною безпекою має досягатися зміною стану приміщень, обладнання, виробничих процесів шляхом переведення його у менш небезпечний стан.

ОСНОВНІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту (далі — КЦЗ) забезпечення пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб’єктів господарювання.

Для забезпечення пожежної безпеки насамперед розробляється, затверджується та впроваджується необхідна організаційно-розпорядча документація.

Керівник об’єкта повинен визначити обов’язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, наказом призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.

На кожному об’єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) має встановлюватися протипожежний режим (комплекс установлених норм поведінки людей, правил виконання робіт та експлуатації об’єкта, спрямованих на забезпечення його пожежної безпеки), а для кожного приміщення об’єкта мають бути розроблені та затверджені керівником або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.

Ураховуючи вимогу Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 р. № 1417 (далі — Правила № 1417), щодо розроблення інструкцій для кожного приміщення об’єкта, за наявності на об’єкті аналогічних приміщень, наприклад службових, можна розробити одну інструкцію, але з обов’язковим зазначенням нумерації (назв, переліку) таких приміщень.

Якщо на об’єкті здійснюється перепланування будівель, приміщень, споруд, зміна штатного розпису, то адміністрація має забезпечити своєчасне перероблення інструкцій та планів евакуації.

Треба розробити окрему інструкцію для працівників охорони підприємства, визначивши в ній їхні обов’язки щодо контролю за дотриманням протипожежного режиму, огляду території та приміщень; порядок дій у разі виявлення пожежі; спрацювання систем пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння, а також обов’язково зазначити, хто з посадових осіб адміністрації об’єкта має викликатися в нічний час у разі пожежі. Для цього у приміщеннях та постах охорони має бути список посадових осіб підприємства із зазначенням їхніх домашніх адрес та телефонів.
Власник (керівник) установи повинен вживати відповідних заходів реагування на факти порушень чи невиконання посадовими особами, іншими працівниками об’єкта встановленого протипожежного режиму, вимог правил пожежної безпеки та інших нормативних актів, які діють у цій сфері.

Згідно з п. 5 розд. ІІ Правил № 1417 на об’єктах із постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 і більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення з одночасним перебуванням 50 і більше осіб, у будинках та спорудах (крім житлових будинків), які мають два поверхи й більше, у разі одночасного перебування на поверсі понад 25 осіб, а для одноповерхових — понад 50 осіб, мають бути розроблені й вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

На об’єктах із постійним або тимчасовим перебуванням на них 100 й більше осіб або таких, що мають хоча б одне окреме приміщення з одночасним перебуванням 50 і більше осіб, які є навчальними (зокрема дошкільними) закладами, закладами охорони здоров’я із стаціонаром, будинками для людей похилого віку та інвалідів, санаторіями і закладами відпочинку, розважальними, культурно-освітніми та видовищними закладами, критими спортивними будинками і спорудами, готелями, мотелями, кемпінгами, торговими підприємствами та іншими аналогічними за призначенням об’єктами з масовим перебуванням людей, на доповнення до схематичного плану евакуації має бути розроблена та затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу із забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше ніж один раз на пів року мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об’єктів, у яких передбачається перебування людей уночі, інструкції мають прописувати такі самі дії в нічний час.

Основні вимоги до розроблення, виготовлення, розміщення планів евакуації містяться в ДСТУ ISO 23601:2019 «Ідентифікація безпечності. Знаки на планах евакуації», ДСТУ 7313:2013 «Знаки безпеки та системи евакуаційні фотолюмінісцентні», ДСТУ ISO 3864-1:2005 «Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Частина 1. Принципи проектування знаків безпеки для робочих місць та місць громадського призначення», а також у Правилах № 1417.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБ’ЄКТІВ ВОГНЕГАСНИКАМИ

Наказом МВС від 28.10.2020 р. № 765 затверджено зміни до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС від 15.01.2018 р. № 25, відповідно до яких будинки адміністративного та побутового призначення і громадські будинки, на кожному поверсі повинні мати не менше ніж два переносні (порошкові, водопінні або водяні) вогнегасники з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше, а в разі площі поверху більше ніж 100 м2 кількість вогнегасників визначається з розрахунку 1 кг вогнегасної речовини на кожні 10 м2 площі підлоги.

Крім того, слід передбачати по одному газовому вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше:
  • на 20 м2 площі підлоги в офісних приміщеннях з оргтехнікою, коморах, електрощитових, вентиляційних камерах та інших технічних приміщеннях;
  • на 50 м2 площі підлоги в приміщеннях архівів, бібліотек, музеїв.
Приміщення площею менше ніж 20 м2, у яких розміщено оргтехніку, слід оснащувати переносним газовим вогнегасником ВВК-2.











Джерело інформації:

















Коментарі