Перейти до основного вмісту

 

ЯВОРІВСЬКІЙ ГРОМАДІ БРАКУЄ ПОНАД МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ НА ЗАРПЛАТУ ВЧИТЕЛЯМ ЗА КВІТЕНЬ


Чи буде чим платити зарплату в наступні місяці, у громаді не знають.

Лише сьогодні освітянам Яворівської громади повністю закрили заборгованість із зарплати за березень. На зарплату за квітень не вистачає 1,156 млн. І це при тому, що сім мільйонів перекинули з коштів, призначених на вересень, а ще п'ять мільйонів Яворівська міська рада виділила з місцевого бюджету. Чи буде чим платити зарплату в наступні місяці, у громаді не знають. Проблема в тому, що в Міністерстві освіти і науки неправильно порахували освітню субвенцію, тож лише в Яворівській громаді на зарплати вчителям у 2021 році не вистачає понад 30 мільйонів гривень.

На зарплату вчителям на цей рік нам потрібно 182 мільйони гривень, натомість із держбюджету нам виділили 145,7 млн грн субвенції.

"Річ у тому, що Яворівська громада – міська. Тож субвенцію порахували за коефіцієнтом для міських шкіл, де наповненість значно вища. Але до нашої громади увійшли багато сільських рад, в яких є школи. Тобто формально субвенцію на ці сільські школи порахували за міським коефіцієнтом, хоча ані кількість учнів, ані умови там не змінилися від того, що село стало частиною міської громади", – пояснив "Еспресо.Захід" заступник начальника відділу освіти Яворівської міської ради Богдан Станько.

Аби відповідати урядовій формулі, в громаді треба було б скоротити 200 ставок педагогічних працівників.

До Яворівської громади увійшло 17 сіл і два селища. Відтак у громаді є три початкові школи, 17 шкіл 1-2 ступеня ("дев'ятирічок") та 17 шкіл 1-3 ступеня (одинадцять класів). У них працюють 990 учителів на 945 ставок.

​​​"Загалом на зарплату вчителям на цей рік нам потрібно 182 мільйони гривень, натомість із держбюджету нам виділили 145,7 млн грн субвенції. Ще п'ять мільйонів виділили з міського бюджету. Тобто нам не вистачає 31,3 млн грн. Це надто велика сума, щоб можна було розраховувати на місцевий бюджет, – каже Богдан Станько. – Від нас вимагають оптимізувати мережу за рахунок малокомплектних шкіл. Але малокомплектною вважається початкова школа, в якій до десяти учнів, школа 1-2 ступеня, в якій до 40 учнів, і 1-3 ступеня, в якій до ста учнів. На території нашої громади жодного малокомплектного навчального закладу немає. У нас в середньому 16,2 учні в класі, а це більше, ніж середній показник в області. Нам нема що оптимізувати. А якщо взяти той формульний розрахунок, то там треба було б скоротити дві сотні ставок, аби відповідати вимогам. У нас у школі в середньому працює 15-19 учителів. Уявіть, скільки шкіл треба було закрити? Це була б катастрофа!"

Перевести учнів із сільських шкіл у Яворів неможливо.

Варіант перевести учнів з деяких сільських шкіл у міські школи Яворова в громаді також не розглядають. У місті є дві середні школи та гімназія, але вони переповнені. Навчання відбувається у дві зміни. 

"Єдиний варіант хоч трохи оптимізувати мережу – за рахунок філій. Скажімо, в одному з сіл є філія початкової школи, де 10 учнів. Але це не повноцінна школа, – каже Богдан Станько. – Однак є проблема з довезенням учнів. Маємо 13 "Школяриків", але вони переповнені. За день наїжджають більше тисячі кілометрів, бо доводиться виконувати по кілька рейсів. У Яворівській громаді 6947 учнів. З них 18% довозять до шкіл". 

Проблема з браком коштів на зарплату вчителям актуальна не лише в Яворівській громаді, а майже у двох десятках громад Львівщини. Переважно йдеться про міські громади, до складу яких увійшли села зі своїми школами. Загалом через те, що у столиці використали неправильну формулу, у Львівській області, за попередніми даними, не вистачає на зарплату вчителям понад 280 мільйонів гривень.

Відповідно до прогнозу ЛОДА, на Львівщині за рік планують закрити 34 середні школи й один виш.

Нагадаємо, близько 80% громад в Україні потребують дотацій. Місцеві податки, якими наповнюють місцеві бюджети і які мали б витрачати на місцеві проблеми, все більше й більше витрачають на проблеми загальнодержавного значення.







Джерело інформації:

















Коментарі